DEKANATY DIECEZJI LEGNICKIEJ



Bogatynia
dziekan: ks. Jan ŻAK
Bogatynia, Niepokalanego Poczęcia NMP
wicedziekan: ks. Aleksander LESZCZYńSKI
Bogatynia, św. Marii Magdaleny

Parafie:
Bogatynia, Niepokalanego Poczęcia NMP
Bogatynia, św. Maksymiliana M. Kolbe
Bogatynia, św. Marii Magdaleny
Bogatynia, Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Działoszyn, św. Bartłomieja
Krzewina, św. Jana Chrzciciela
Opolno Zdrój, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Porajów, Najświętszego Serca Pana Jezusa


Bolesławiec Wschód
dziekan: ks. Andrzej KRYłOWSKI
Raciborowice Górne, św. Michała Archanioła
wicedziekan: ks. Franciszek WOźNIAK
Warta Bolesławiecka, Narodzenia NMP

Parafie:
Bolesławiec, Chrystusa Króla
Bolesławiec, Świętych Cyryla i Metodego
Bolesławiec, Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja
Gromadka, Matki Bożej Częstochowskiej
Kraśnik Dolny, Najświętszego Zbawiciela
Kruszyn, św. Jana Chrzciciela
Osła, św. Piotra i Pawła
Raciborowice Górne, św. Michała Archanioła
Szczytnica, św. Jacka
Tomaszów Bolesławiecki, św. Jadwigi
Warta Bolesławiecka, Narodzenia NMP
Żeliszów, św. Jana Nepomucena


Bolesławiec Zachód
dziekan: ks. Stanisław KUSIK
Bolesławiec, Matki Bożej Nieustającej Pomocy
wicedziekan: ks. Zbigniew KARABAN
Trzebień, Świętego Krzyża

Parafie:
Bolesławiec, Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Bolesławiec, Matki Bożej Różańcowej
Bolesławiec, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Bolesławiec, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Bożejowice, Matki Bożej Częstochowskiej
Ławszowa, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Osiecznica, św. Maksymiliana M. Kolbe
Tomisław, Stygmatów św. Franciszka z Asyżu
Trzebień, Świętego Krzyża


Chocianów
dziekan: ks. Stanisław ŁOBODZIEC SDB
Chocianów, Wniebowzięcia NMP
wicedziekan: ks. Jan DANIEL
Chocianowiec, Narodzenia NMP

Parafie:
Brunów, Podwyższenia Krzyża Świętego
Chocianowiec, Narodzenia NMP
Chocianów, Wniebowzięcia NMP
Pogorzeliska, św. Jacka
Szklary Górne, św. Piotra i Pawła
Trzebnice, Matki Bożej Różańcowej


Chojnów
dziekan: ks. Marek OSMULSKI
Chojnów, Świętych Apostołów Piotra i Pawła
wicedziekan: ks. Mirosław MAKOWSKI
Chojnów, Niepokalanego Poczęcia NMP

Parafie:
Biała, Przemienienia Pańskiego
Chojnów, Niepokalanego Poczęcia NMP
Chojnów, Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Grzymalin, Matki Bożej Szkaplerznej
Miłkowice, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Modlikowice, Matki Boskiej Częstochowskiej
Niedźwiedzice, św. Antoniego
Okmiany, Matki Boskiej Różańcowej
Rokitki, Matki Bożej Częstochowskiej


Gryfów Śląski
dziekan: ks. Krzysztof KURZEJA
Gryfów Śląski, św. Jadwigi Śląskiej
wicedziekan: ks. Jan NOWAK
Biedrzychowice, św. Antoniego

Parafie:
Biedrzychowice, św. Antoniego
Giebułtów, św. Michała Archanioła
Grudza, Imienia Najświętszej Maryi Panny
Gryfów Śląski, św. Jadwigi Śląskiej
Mirsk, Zwiastowania NMP
Rębiszów, św. Barbary
Rząsiny, Matki Boskiej Ostrobramskiej
Świeradów Zdrój, Podwyższenia Krzyża Świętego
Świeradów Zdrój, św. Józefa Oblubieńca


Jawor
dziekan: ks. Dominik DRAPIEWSKI
Jawor, św. Marcina
wicedziekan: ks. Bogusław JEż
Paszowice, Świętej Trójcy

Parafie:
Jawor, Matki Boskiej Różańcowej
Jawor, Miłosierdzia Bożego
Jawor, św. Brata Alberta
Jawor, św. Marcina
Męcinka, św. Andrzeja Apostoła
Mierczyce, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Mściwojów, Nawiedzenia NMP
Paszowice, Świętej Trójcy
Słup, Wniebowzięcia NMP
Snowidza, Wniebowstąpienia Pańskiego


Jelenia Góra Wschód
dziekan: ks. Krzysztof KOWALCZYK
Jelenia Góra, św. Jana Apostoła i Ewangelisty
wicedziekan: ks. Andrzej SPELAK
Wojanów (z siedzibą w Dąbrowicy), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Parafie:
Dziwiszów, św. Wawrzyńca
Janowice Wielkie, Chrystusa Króla
Jelenia Góra, Podwyższenia Krzyża Świętego
Jelenia Góra, św. Jana Apostoła i Ewangelisty
Jelenia Góra, św. Judy Tadeusza
Jelenia Góra, Św. Piotra i Pawła Apostołów
Jelenia Góra, św. Wojciecha
Radomierz, Matki Bożej Różańcowej
Wojanów (z siedzibą w Dąbrowicy), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


Jelenia Góra Zachód
dziekan: ks. Andrzej SZARZYńSKI
Jeżów Sudecki, św. Michała Archanioła

Parafie:
Czernica, św. Michała Archanioła
Jelenia Góra, Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu
Jelenia Góra, św. Erazma i Pankracego
Jelenia Góra - Cieplice, Matki Bożej Miłosierdzia
Jelenia Góra - Cieplice, św. Jana Chrzciciela
Jeżów Sudecki, św. Michała Archanioła
Rybnica, św. Katarzyny
Siedlęcin, św. Mikołaja


Kamienna Góra Wschód
dziekan: ks. Marian KOPKO
Krzeszów, Wniebowzięcia NMP - Bazylika Mniejsza
wicedziekan: ks. Janusz OSPA
Witków Śląski, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Parafie:
Ciechanowice, św. Augustyna
Czarny Bór, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Gostków, Świętej Rodziny
Kamienna Góra, św. Apostołów Piotra i Pawła
Krzeszów, Wniebowzięcia NMP - Bazylika Mniejsza
Marciszów, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Witków Śląski, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny


Kamienna Góra Zachód
dziekan: ks. Józef CZEKAńSKI
Lubawka, Wniebowzięcia NMP

Parafie:
Chełmsko Śl., Świętej Rodziny
Kamienna Góra, Matki Bożej Różańcowej
Kamienna Góra, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Leszczyniec, św. Bartłomieja Apostoła
Lubawka, Wniebowzięcia NMP
Miszkowice, Wszystkich Świętych
Pisarzowice (gm. Kamienna Góra), Wniebowzięcia NMP


Legnica Katedra

Parafie:


Legnica Wschód
dziekan: ks. Andrzej TRACZ
Legnica, Świętej Trójcy

Parafie:
Koskowice, św. Michała Archanioła
Legnica, Matki Bożej Królowej Polski
Legnica, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Legnica, Podwyższenia Krzyża Świętego
Legnica, św. Ap. Piotra i Pawła (Katedra)
Legnica, św. Jacka
Legnica, św. Joachima i Anny
Legnica, św. Wojciecha
Legnica, Świętej Trójcy
Legnickie Pole, Podwyższenia Krzyża Św. i św. Jadwigi Śląskiej


Legnica Zachód
dziekan: ks. Stanisław ARASZCZUK
Legnica, św. Tadeusza Apostoła
wicedziekan: ks. Jan DZIEWULSKI
Legnica, Matki Bożej Częstochowskiej

Parafie:
Krotoszyce, Wniebowzięcia NMP
Legnica, Matki Bożej Częstochowskiej
Legnica, św. Jadwigi Śląskiej
Legnica, św. Jana Chrzciciela
Legnica, św. Józefa - Opiekuna Zbawiciela
Legnica, św. Tadeusza Apostoła
Legnica, Świętej Rodziny
Małuszów, Narodzenia NMP
Rzeszotary, Świętego Krzyża
Ulesie (z siedzibą w Jezierzanach), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


Leśna
dziekan: ks. Janusz KANKIEWICZ
Sulików, Podwyższenia Krzyża Świętego
wicedziekan: ks. Czesław MISIEWICZ
Kościelnik, Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Parafie:
Grabiszyce, św. Antoniego
Kościelnik, Ścięcia św. Jana Chrzciciela
Leśna, św. Jana Chrzciciela
Platerówka, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Radzimów, św. Marii Magdaleny
Sulików, Podwyższenia Krzyża Świętego
Zawidów, św. Józefa Rzemieślnika


Lubań
dziekan: ks. Andrzej FILA
Lubań, św. Jadwigi Śląskiej
wicedziekan: ks. Kazimierz GęBAROWSKI
Pisarzowice (gm. Lubań), Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny

Parafie:
Henryków, św. Mikołaja
Lubań, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Jakuba
Lubań, św. Jadwigi Śląskiej
Lubań, Świętej Trójcy
Lubań - Księginki, św. Maksymiliana M. Kolbe
Lubań - Uniegoszcz, Narodzenia NMP
Olszyna, św. Józefa Oblubieńca
Pisarzowice (gm. Lubań), Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny
Radogoszcz, Matki Bożej Królowej Polski
Radostów Średni, Objawienia Pańskiego
Rudzica, św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Siekierczyn, św. Antoniego Padewskiego
Zaręba, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


Lubin Wschód
dziekan: ks. Andrzej DRWIłA
Lubin, św. Jana Sarkandra

Parafie:
Lubin, Matki Bożej Częstochowskiej
Lubin, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Lubin, św. Jana Sarkandra
Lubin, św. Maksymiliana M. Kolbe
Miłoradzice, Świętej Trójcy
Osiek, Chrystusa Króla
Raszówka, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny


Lubin Zachód
dziekan: ks. Waldemar Janusz ĆWIKLIńSKI
Lubin, św. Barbary
wicedziekan: ks. Tadeusz ŻUREK
Siedlce, św. Michała Archanioła

Parafie:
Chróstnik, Matki Bożej Bolesnej
Lubin, Narodzenia NMP
Lubin, św. Barbary
Lubin, św. Jana Bosko
Mleczno, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Siedlce, św. Michała Archanioła
Zimna Woda, Trójcy Świętej


Lwówek Śląski
dziekan: ks. Krzysztof KIEłBOWICZ
Lwówek Śląski, Wniebowzięcia NMP
wicedziekan: ks. Krzysztof MADEJ
Wleń, św. Mikołaja

Parafie:
Chmieleń, św. Mikołaja
Lubomierz, św. Maternusa B.M.
Lwówek Śląski, św. Franciszka z Asyżu
Lwówek Śląski, Wniebowzięcia NMP
Pławna, św. Tekli
Sobota, św. Piotra i Pawła Ap.
Wleń, św. Mikołaja
Wojciechów, św. Bartłomieja Apostoła
Zbylutów, Matki Boskiej Szkaplerznej


Mysłakowice
dziekan: ks. Mieczysław BęTKOWSKI
Mysłakowice, Najświętszego Serca Pana Jezusa
wicedziekan: ks. Zbigniew KULESZA
Miłków, św. Jadwigi

Parafie:
Bukowiec, św. Jana Chrzciciela
Karpacz, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Karpniki, św. Jadwigi Śląskiej
Kowary, Imienia Najświętszej Maryi Panny
Łomnica, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Miłków, św. Jadwigi
Mysłakowice, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Podgórzyn, Świętej Trójcy
Sosnówka, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Ostrobramskiej
Ściegny, św. Józefa Robotnika


Nowogrodziec
dziekan: ks. Krzysztof SłABICKI
Nowogrodziec, św. Piotra i Pawła
wicedziekan: ks. Janusz LESZCZYńSKI
Włodzice Wielkie, św. Michała Archanioła

Parafie:
Brzeźnik, Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Gierałtów, św. Antoniego
Gościszów, Matki Bożej Częstochowskiej
Kotliska, św. Mikołaja i Matki Bożej Śnieżnej
Nowogrodziec, św. Piotra i Pawła
Ocice, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Włodzice Wielkie, św. Michała Archanioła
Zebrzydowa, Świętego Krzyża


Polkowice
dziekan: ks. Jarosław ŚWIęCICKI
Polkowice, św. Michała Archanioła
wicedziekan: ks. Mariusz SZYMAńSKI
Sobin, św. Michała Archanioła

Parafie:
Gwizdanów, św. Urszuli
Jędrzychów, św. Bartłomieja
Polkowice, Matki Boskiej Łaskawej
Polkowice, Matki Bożej Królowej Polski
Polkowice, św. Michała Archanioła
Rudna, Trójcy Świętej
Sobin, św. Michała Archanioła
Żelazny Most, św. Barbary


Prochowice
dziekan: ks. Tadeusz DąBSKI
Prochowice, św. Jana Chrzciciela

Parafie:
Bieniowice, Zwiastowania Pańskiego
Kawice, św. Wojciecha
Kosiska, św. Piotra i Pawła
Kunice Legnickie, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Prochowice, św. Jana Chrzciciela
Rosochata, Wniebowzięcia NMP
Ruja, św. Łukasza Ewangelisty


Szklarska Poręba
dziekan: ks. Adam LASEK
Jelenia Góra - Sobieszów, św. Marcina
wicedziekan: ks. Bogusław SAWARYN
Szklarska Poręba, św. Maksymiliana M. Kolbe

Parafie:
Jelenia Góra - Jagniątków, Miłosierdzia Bożego
Jelenia Góra - Sobieszów, św. Marcina
Kopaniec, św. Antoniego Padewskiego
Piechowice, św. Antoniego Padewskiego
Stara Kamienica, Ścięcia św. Jana Chrzciciela
Szklarska Poręba, Bożego Ciała
Szklarska Poręba, św. Maksymiliana M. Kolbe
Wojcieszyce, św. Barbary


Ścinawa
dziekan: ks. Leszek KOWALSKI
Chobienia, św. Piotra i Pawła
wicedziekan: ks. Zbigniew BUłA
Tymowa, Matki Bożej Bolesnej

Parafie:
Chobienia, św. Piotra i Pawła
Dłużyce, Chrystusa Króla
Olszany, św. Michała Archanioła
Ścinawa, Podwyższenia Krzyża Świętego
Tymowa, Matki Bożej Bolesnej
Wielowieś, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny


Świerzawa
dziekan: ks. Józef WOJTASZEK
Świerzawa, Wniebowzięcia NMP
wicedziekan: ks. Marek LACH
Pomocne, św. Marcina

Parafie:
Lipa Jaworska, Św. Piotra i Pawła
Nowy Kościół, Matki Boskiej Różańcowej
Pomocne, św. Marcina
Sokołowiec, św. Jadwigi
Świerzawa, Wniebowzięcia NMP
Twardocice (z siedzibą w Proboszczowie), św. Apostołów Piotra i Pawła
Wojcieszów, MB Królowej Polski
Wojcieszów, Wniebowzięcia NMP


Węgliniec
dziekan: ks. Przemysław SłYSZKO
Węgliniec, Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafie:
Czerwona Woda, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dłużyna Dolna, Chrystusa Króla
Parowa, św. Antoniego Padewskiego
Pieńsk, św. Franciszka z Asyżu
Ruszów, Zmartwychwstania Pańskiego
Stary Węgliniec, Matki Boskiej Szkaplerznej
Węgliniec, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wykroty, św. Michała Archanioła i św. Anny


Zgorzelec
dziekan: ks. Maciej WESOłOWSKI
Zgorzelec, św. Bonifacego
wicedziekan: ks. Marian OLEKSY
Zgorzelec, św. Jana Chrzciciela

Parafie:
Jerzmanki, św. Franciszka z Asyżu
Jędrzychowice, Narodzenia NMP
Łagów, św. Antoniego Padewskiego
Osiek Łużycki, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Trójca, św. Piotra i Pawła
Zgorzelec, Matki Bożej Łaskawej
Zgorzelec, św. Bonifacego
Zgorzelec, św. Jadwigi Śląskiej
Zgorzelec, św. Jana Chrzciciela
Zgorzelec, św. Józefa Robotnika
Żarska Wieś, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych


Złotoryja
dziekan: ks. Krzysztof CZYż
Złotoryja, św. Józefa Robotnika
wicedziekan: ks. Tadeusz TYMKóW
Brennik, Objawienia Pańskiego

Parafie:
Brennik, Objawienia Pańskiego
Nowa Wieś Grodziska, Matki Boskiej Anielskiej
Olszanica, Najświętszego Serca Pana Jezusa
Pielgrzymka, św. Jana Nepomucena
Prusice, św. Jadwigi
Wilków, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Zagrodno, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla
Złotoryja, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Złotoryja, św. Jadwigi
Złotoryja, św. Józefa Robotnika

Liczba dekanatów: 29